מגזין פיננסי

איפה עדיף להשקיע ב-2023: ארה"ב או ישראל?

איפה עדיף להשקיע ב-2023: ארה"ב או ישראל?

אחת מההחלטות החשובות ביותר בניהול שוטף של תיק השקעות, היא האלוקציה הגיאוגרפית. כלומר, ההחלטה מה תהיה החשיפה של ההשקעות לשווקים שונים, בהתאם למיקומם הפיזי של השווקים. המשקיע הישראלי חשוף מאוד, מטבע הדברים, לנעשה בשוק הישראלי, הן בהשקעות השונות שמבצעים עבורו גופים מוסדיים, והן בחיים האישיים (נכסי נדל"ן, תעסוקה וכו'). מסיבה זו, מומלץ בד"כ לשקול בחיוב לפזר את תיק ההשקעות באמצעות השקעה בשווקים אחרים כשהשאלה היא באילו מדינות להתמקד ומהו אחוז החשיפה המומלץ בכל נקודה בזמן, בהתאם למצב השווקים. מטבע הדברים, השוק העיקרי אליו חשופים הישראלים, מלבד זה המקומי, הוא האמריקני.

"בשנתיים האחרונות הביצועים בשוק הישראלי, שחשוף פחות לחברות טכנולוגיה שסבלו מאוד לאחר תום הפריחה הראשונית בתחילת סגרי הקורונה, היו טובים יותר מאשר בארה"ב", אומרת עדי רויס, סמנכ"לית השקעות בבנצ'מרק, "כתוצאה מכך מנהלי השקעות שבחרו להקצות חלק גדול יותר מהתיק לארה"ב ופחות לישראל, רשמו ביצועים פחות טובים משמעותית מהמתחרים שלהם. זה בלט במיוחד אצל חברת אלטושלר שחם, שהובילה במשך שנים רבות את טבלת הביצועים, בזכות חשיפה גבוהה יותר לארה"ב ולחברות טכנולוגיה, והידרדרה כעת לתחתית הטבלה".

התוצאות הטובות בשנתיים האחרונות של השוק הישראלי, ביחס לאמריקני, היו חריגות. "צריך לזכור", אומרת עדי, "שב-20 שנה האחרונות, מאז משבר הדוט קום, למעט המשבר של 2008-2009, השוק האמריקני הציג תשואה עודפת משמעותית על ישראל. בסופו של דבר, זה הקטר של העולם".

ומה ההערכה שלכם לתקופה הקרובה?

"אם אנחנו מסתכלים על נתוני המאקרו ומנסים להעריך את הכיוון הצפוי התחזית שלנו היא שהשווקים בארה"ב יחזרו לתת את הטון ולהציג ביצועים טובים יותר. הנגיד בארה"ב העלה את הריבית מהר ובאגרסיביות, והאינפלציה אצלם כבר בדעיכה. שווקי המניות מגלמים כבר את שתי העלאות הריבית הקטנות הנוספות שצפויות בתקופה הקרובה, כשלאחר מכן המגמה צפויה להיעצר.

בנוסף, החברות המובילות ביצעו קיצוצים אגרסיביים מאוד בכוח האדם, וזה צפוי לשפר את הרווחיות שלהן בעתיד. כמו כן, אפשר להעריך, לאור העובדה שהירידות בארה"ב היו חדות יחסית, שהתיקון החיובי יהיה גם הוא אגרסיבי יותר. כשמוסיפים לזה את אי היציבות הפוליטית בישראל, את ההשלכות שיכולות להיות לרפורמה המשפטית, את החשש שקיים תמיד ממשבר בטחוני, ואת בעיית הנזילות בבורסה הישראלית הקטנה, המסקנה שלנו היא שמומלץ בהחלט לשקול להגדיל את החשיפה לארה"ב על חשבון השוק הישראלי".

יש גם חסרונות להשקעה גדולה יותר בארה"ב?

"בעקרון, בישראל אנחנו יותר נגישים למידע בחברות ולכן יותר קל בתיאוריה למצוא הזדמנויות שלמשקיע ישראלי אין נגישות טובה אליהן בארה"ב, אז בהחלט יש סיבה להמשיך להשקיע גם בשוק המקומי. בנוסף, השקעה בארה"ב חושפת את המשקיע לשינויים בשערי המטבעות. אפשר לגדר את הסיכון הזה, וגם להשקיע בשקלים, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה. כמו תמיד, ההמלצה שלנו היא להיעזר בשירותי מתכנן פיננסי, שיבדוק לעומק את כל ההשקעות והחסכונות וירכיב לכל אחד ואחת תוכנית מותאמת למצב המאקרו הנוכחי בשווקים בהתאם לצרכים האישיים".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן