מגזין פיננסי

דווקא עכשיו – יש הזדמנויות טובות בשוק ההון הישראלי

הזדמנויות טובות בשוק ההון הישראלי

מצבי מלחמה יוצרים תנודות חריפות בשוקי ההון. התוצאה היא ירידות חדות, תיקונים מהירים – וגם הזדמנויות לשחקנים מתוחכמים שיודעים להגיב למצב היטב, בזמן.

"מיד לאחר 7 באוקטובר פנו אלינו לקוחות מודאגים, ששקלו להוציא כספים מתוכניות השקעה עד יעבור זעם", מספר רואי שוקרון, מנכ"ל בנצ'מרק שירותים פיננסיים, "לשמחתי, הצלחנו להסביר להם שמדובר בצעד שגוי. אי אפשר לתזמן את מועד ההתאוששות, שמגיעה בד"כ בפרק זמן קצר מאוד, ולכן יציאה חפוזה עלולה לעלות ביוקר".

בסופו של דבר, קופות הגמל וקרנות השתלמות במסלולים הכלליים והשמרניים, ירדו באוקטובר ב-2.5% בממוצע, ובנובמבר הן כבר עלו ב-3.1% בממוצע. "מי שעשו טעות, שינו מסלול ומשכו את הכסף, עלולים היו לפספס תשואה ממוצעת של שנה, בחודש", מסביר שוקרון.

בכל מקרה, עבור החוסכ/ת הממוצעים, שמנהלים את ההשקעות שלהם במסלולים הכלליים והשמרנים, חשוב לזכור, שגם ירידות חדות בבורסה לא משפיעות דרמטית. "החשיפה לשוק המניות הישראלי, בתיק שמרני נפוץ, היא לא יותר מ-10% מהתיק. ירידה של 3% בבורסות בתל אביב, תשפיע רק ב-0.3% על תיק כזה", אומר שוקרון.

התנודות החריפות, שהגיעו לאחר שנה קשה לשוק ההון בישראל, בהשוואה למתרחש בארה"ב, יצרו לדברי שוקרון, הזדמנויות מעניינות. "אנחנו מתחילים לאסוף סחורה בשוק הישראלי, לא דרך מדדים אלא דרך מניות ספציפיות של חברות טובות שמתומחרות נמוך מדי, ודרך אג"חים ספציפיים שנראים זולים", הוא אומר, "רמת המכפילים כרגע בשוק המניות בישראל, ורמת המרווחים בשוק האג"ח, הרבה יותר מעניינות אותנו כמנהלי השקעות מאשר בארה"ב, לאחר העליות שהיו שם בשנה האחרונה". 

פיזור והתאמות

כשאנחנו מנהלים השקעות ללקוחות מתוחכמים, מוסיף שוקרון, הכלל הראשון שאנו פועלים לפיו הוא פיזור, "כלומר, לוודא שאין חשיפה גדולה מדי לאזור גיאוגרפי, למדד מסוים או למגזר אחד – וכך לצמצם את החשיפה לאירועים לא צפויים".

לצד הפיזור, אומר שוקרון, חשוב לבצע התאמות נקודתיות למה שקורה בשווקים. "אנו מסתכלים על התמונה הרחבה ועושים התאמות בהתאם להתפתחויות. לדוגמה, בתחילת השנה פנינו ללקוחות שלנו וביקשנו להגביר חשיפה לשוק האמריקאי, לאחר ניתוח ההזדמנויות שיש בו, לעומת השוק הישראלי, לאחר שקלול של כלל השיקולים כמו מצב כלכלי במדינה, מחיר המניות והאג"חים, תחזיות לעתיד, יציבות פוליטית וכו' – והתוצאות היו יפות מאוד. כאמור, עכשיו אנו מתחילים לשקול להגדיל דווקא חשיפה לישראל".

ומה יקרה אם המלחמה תחריף, למשל בצפון?

"אנחנו בונים תיקים לכל תרחיש בצורה מאוזנת, על בסיס פיזור, ששומר על הערך של הכסף –ורק אחר כך דואגים לתשואה עודפת. כף שגם במקרה כזה, הסיכון להשפעה גדולה על התיק, לא יהיה גבוה.

בכל מקרה, מניתוח היסטורי של שווקי מניות גלובליים, רואים שגם עימותים גדולים לא פוגעים לאורך זמן בהשקעות. בפרוץ העימות יש ירידה, ולאחר שהעימות מסתיים המניות פורחות וממשיכות לפרוח שנים קדימה, כפי שניתן לראות בטבלה הבאה:

טבלה: לאחר שהעימות מסתיים המניות פורחות

תמונת מצב זו נכונה גם לגבי משברים אחרים. המשקיע הישראלי למד את הלקחים מהנפילות ב-2008 ובתקופת הקורונה, כאשר השווקים תיקנו ירידות חדות שנמשכו זמן רב, בפרקי זמן קצרצרים".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן