מגזין פיננסי

הורדת דירוג האשראי של מוד'יס – איך היא משפיעה עליכם?

הורדת דירוג האשראי של מוד'יס – איך משפיעה עליכם?

אתרי החדשות והכלכלה דיווחו בהתרגשות בסוף השבוע על הורדת דירוג האשראי של ישראל. חברת "מוד'יס" הנחשבת לא הסתפקה רק בהורדת הדירוג מ-A1 ל-2A, והוסיפה גם תחזית שלילית, כלומר, הזהירה מאפשרות של הורדת דירוג נוספת בשנים הקרובות. מה המשמעות של ההורדה, והאם זה אמור להשפיע על החסכונות וההשקעות שלנו? עדי רויס, סמנכ"ל ומנהלת מחלקת השקעות סחירות ב"בנצ'מרק שירותים פיננסיים", עוזרת לעשות סדר.

"מוד'יס פרסמו דו"ח מקיף, שמסביר את הורדת הדירוג", אומרת רויס, "החברה כבר נתנה לישראל תחזית שלילית בדירוג הקודם, בעיקר בגלל חוסר היציבות הפוליטי והמשטרי, ועכשיו, לנוכח המלחמה, והתגובה של המערכת הפוליטית לאירועים, הם החליטו לממש אותו". 

מה זה בעצם דירוג האשראי? 

"מוד'יס היא אחת ממספר מצומצם של חברות בינלאומיות שבוחנות באופן שוטף חברות ומדינות שמגייסות הלוואות, כדי להעריך מה רמת הסיכון שלהן. כלומר –  מה הסיכוי שהמדינה תחזיר את החובות שלה", מסבירה רויס, "ככל שהדירוג טוב יותר ככה, הריבית שמבקשים המשקיעים תהיה נמוכה יותר. כלומר, ההלוואה תעלה פחות כסף למי שמגייס אותה".

הורדת הדירוג, אם כן, אמורה לייקר את ההלוואות שמבקשת המדינה לגייס, ובכך להשאיר לה, ובעצם לכל אחד ואחת מהאזרחים, פחות כסף שמיועד לשירותים שהם צורכים. "עם זאת", אומרת רויס, "בשווקים העריכו מראש שהדירוג של ישראח יירד, כך שרבים מעריכים שלפרסום הדו"ח עצמו, לא תהיה השפעה מיידית משמעותית. ההשלכות של הורדת הדירוג כבר באו למעשה לידי ביטוי בחודשים האחרונים. עם זאת, יש גופים שצפויים להיפגע כנראה – כמו הבנקים שיצטרכו לשמור יותר הון עצמי ולכן יוכלו לתת פחות אשראי לחברות.

בנוסף, אם המגמה הזו תימשך, ועוד חברות יורידו את הדירוג, בהחלט ייתכן שזה יגרום לשחיקה בשער השקל, גידול באינפלציה, בגירעון והעלאת מיסים. החשש הגדול של מוד'יס, וגם של שאר השוק, הוא מהתרחבות עם החזית מול חיזבאללה. בנוסף, דשדוש בעזה לאורך חודשים ארוכים, שכרוך בגיוס מילואים ממושך, פגיעה בתיירות וגידול בתקציבי הביטחון, עשוי להכביד על נתוני המאקרו הטובים בסך הכל של ישראל".

ומה ההמלצה שלכם לגבי המשקיעים?

"הורדת הדירוג, והתחזית השלילית, בהחלט מסמנים את הסיכון הגדל בישראל, בשל המצב הביטחוני והפוליטי ומצדיקים בחינה של החשיפה של תיק ההשקעות והנכסים. כל אחד ואחת מאיתנו חשוף מטבע הדברים למצב הכלכלי בישראל, מבחינת תעסוקה, נדל"ן וכו'. חשוב לבנות תיק מאוזן שבו החשיפה לנעשה בישראל מאוזנת עם השקעות במקומות אחרים. כדי לבנות תיק כזה, צריך לעשות התאמות כמובן לצרכים של כל אחד ואחת, וזה חלק מהשירות שאנחנו מספקים ללקוחות שלנו".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן