מגזין פיננסי

תכנון פיננסי ל"משפחות עושר" – העברה בין דורית ותכנון מס

תכנון פיננסי ל"משפחות עושר" – העברה בין דורית ותכנון מס

בשנים האחרונות, יותר ויותר משפחות בישראל הצטרפו למועדון הוותיק, שהיה מצומצם בהיקפו בעבר, של "משפחות עושר". כלומר, בתי אב שנצבר בהם הון משמעותי, כזה שמצריך תכנון פיננסי מיוחד.

משפחות אלו זקוקות בד"כ לתכנון פיננסי מורכב וספציפי, על מנת למקסם את התשואה על  ההשקעות וההון שלהן. אחד האתגרים המורכבים שעומדים לפתחן נוגע לשאלת הירושה – ולדרך הטובה ביותר לביצוע העברה בין דורית של ההון שנצבר.

"פיזור וניהול סיכונים הוא אחד מהמפתחות המרכזיים להצלחה ארוכת טווח בעבור משפחות אלו", אומר רואי שוקרון מנכ"ל "בנצ'מרק שירותים פיננסיים", "לא ניתן לדעת מראש אלו מיסים ככלל, ומיסי ירושה בפרט, יחולו בעתיד – ולכן מומלץ לבצע תכנון פיננסי יסודי, שמתאים לצרכים של המשפחה, במטרה לצמצם את הסיכונים העתידיים. אחת מהדרכים להתגבר על סיכון של מס ירושה או מס עיזבון בישראל הוא יצירת השקעה דרך מבנה של נאמנויות. המטרה למעשה, היא ניתוק הנכסים מהאינדיבידואל ולהעביר אותם לנאמנויות ובכך להתגבר על מס ירושה ועיזבון, אשר חלים בדרך כלל על אנשים פרטיים".

 

אלו אפשרויות עומדות בפני משפחות עושר, בבואן לבצע תכנון שכזה?

"בהרבה מהמקרים, המטרה העיקרית היא יצירת  הפרדה בין בני המשפחה לבין הנכסים, תוך יציקתם אל ישויות משפטיות עצמאיות. את ההשקעות מומלץ לפזר בין מדינות שונות, ולהשתמש לדוגמה בשירותים של בנקים בחו"ל, כדי לא להיות חשוף במידה רבה מדי אל מערכת הבנקאות והסיכונים הגיאופוליטיים בישראל. את ההשקעות עצמן ניתן לרשום תחת נאמנויות, במבנה משפטי חוקי ומוגן. קיימת גם האפשרות להגדיר מראש מנגנוני חלוקת כספים גם לאחר פטירתו של אדם. ההשקעות יכולות להיות מנותבות למסלולים כגון פוליסות חיסכון פוליסת חיסכון  SHORE OFF בניהול חיצוני ועצמי, דרך חברות או נאמנויות שהוקמו בארץ או בחו"ל. במקרים מסוימים ניתן אפילו לנהל קרן נאמנות פרטית ומשפחתית. ישנן עוד אפשרויות שניתן לבחור מתוכן בהתאם לצרכים המשפטים והמיסויים".

 

למי זה מתאים?

"תכנון השקעות כזה, כרוך בעלויות לא קטנות. יש לא מעט הוצאות ולכן הוא רלבנטי כאשר מדובר בסכומים גדולים – של לפחות כמה עשרות מיליוני שקלים או במקרים מיוחדים אחרים. במקרים כאלה, וכאשר יש צורך בתכנון של העברת עושר בין דורית, אנחנו בהחלט ממליצים ללקוחות שלנו לשקול את האפשרויות שעומדות בפניהם. בישראל לדוגמה אין כיום מס ירושה, אך אין זה סוד כי האפשרות נבחנת כבר לא מעט שנים. כמובן שיש תמיד גם סיכונים גיאופוליטיים כפי שניתן לראות ממש בימים אלו בדוגמה של המלחמה באוקראינה, שבעקבותיה תושבים בעלי הון רבים במדינה איבדו את הנכסים שלהם. חשוב להיערך לכל מצב מראש ולצמצם סיכונים עד כמה שניתן, באמצעות תכנון פיננסי יסודי, שנעשה על ידי מומחים מקצועיים עם ניסיון ספציפי, שמותאם גם לרגישויות הטבעיות שיש כשזה מגיע להון משפחתי.

מעבר לכך, חשוב להדגיש את היתרון בעבודה מול חברה אחת אשר מתמחה בכלל האספקטים הפיננסיים והכלכליים של המשפחה וגם יודעת לתכנן ולבצע את האלמנטים המשפטיים הכרוכים ביצירת מבני השקעות מורכבים כאלו, בארץ ובחו"ל. כאשר גוף אחד יודע לבצע את התרגום והסנכרון בין העולם הפיננסי אל העולם המשפטי ולהיפך, התוצאה תמיד תהיה יותר מדויקת".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן