תיקי השקעות - מנוהל / ניהול עצמאי?

תיקי השקעות

 

תחום ההשקעות קוסם כיום לרבים, ויש בציבור מודעות גדלה לאפשרויות שהוא פותח. אם יש לכם "בצד" סכומי כסף שרלבנטיים לכך, פתיחת תיק השקעות זו אכן החלטה חכמה, שעשויה לאפשר לכסף "לעבוד בשבילכם". אבל מה זה בכלל אומר? ובכן – תיק השקעות הוא חשבון של השקעות כספיות שמשלב בין נכסים פיננסים לבין ניירות ערך. כיום, ניתן לנהל תיק השקעות במספר דרכים:

  • תיק השקעות מנוהל אקטיבית – נכס פיננסי המתנהל בחשבון ייעודי להשקעות בניירות ערך, כאשר כספי הלקוח נשארים בחשבון הבנק הפרטי ובית ההשקעות מקבל ייפוי כח לביצוע פעולות בתיק בהתאם לגבולות הגזרה שנקבעו מראש מול הלקוח, לאחר תהליך של אפיון צרכיו.

  • ניהול תיק השקעות עצמאית – יש מספר גופים המציעים פלטפורמה לניהול עצמאי. אופציה זו מוזילה משמעותית עלויות, אך מומלצת רק למשקיעים מנוסים ובעלי זמן פנוי רב בלבד.

  • תיק השקעות מיועץ בניהול פאסיבי – מצב שבו כספי הלקוח נמצאים בחשבון הבנק תחת פלטפורמת הייעוץ. כאשר היועץ רואה לנכון לבצע שינוי, הוא חייב לקבל את אישור הלקוח. כלומר – הלקוח חייב בפיקוח ובבקרה תמידיים על השוק והתיק.

תיק השקעות – סיכוי מול סיכון

תיק השקעות הוא חשבון שבמסגרתו מנוהל אוסף השקעות מסוגים שונים. ההשקעות מתבצעות לרוב בכמה אפיקים, כדי לפזר את הסיכונים שטמונים בהן ביחס לסיכויי הרווח. כך, אם באפיק השקעה אחד אנו נמצאים בהפסד, האפיקים האחרים עשויים לאזן זאת. כל זאת, אמור להתבטא ברווחים לאורך זמן. 

למי מתאימים שירותי ניהול תיק השקעות?

תיק השקעות חייב להיות מנוהל היטב, בזהירות, ביעילות ובחוכמה. אם התיק לא ינוהל בצורה מקצועית, הסיכוי לרווחים יקטן והסיכון להפסדים יגדל. ונזכיר – בהשקעות מכל סוג, אפשר בהחלט להפסיד. אין רווח בטוח. 

אם כך, חשבו היטב – האם אתם יודעים לעשות זאת לבד? לרובנו אין את הידע, את המיומנות ואת הניסיון שדרושים כדי לנהל תיקי השקעות. וגם אם כן, יש לכם מספיק זמן? גם מי שמבין בהשקעות, במידה כזו או אחרת, עושה זאת פעמים רבות רק כהשלמת הכנסה, ואין בידיו די זמן פנוי כדי להשקיע בכך ביסודיות. ניהול תיק השקעות בצורה עצמאית, דורש זמן רב. למה? ראשית, מדובר בתחום רחב שיש ללמוד באופן מעמיק כדי לקבל החלטות מושכלות. שנית, גם לאחר שלמדתם מספיק, תצטרכו להשקיע שעות רבות באופן שוטף, בניהול התיק עצמו. בסיכומו של דבר – ניהול תיק השקעות אינו דבר של מה בכך, אלא דווקא "תיק" לא קטן.

אז מה עושים? הפתרון הפשוט הוא לשכור שירותי ניהול תיק השקעות על ידי מומחים, שמעניקים לכם ראש שקט, ומאפשרים לכם לדעת שהכסף שלכם מושקע באופן מחושב ואחראי.

חשוב לציין: שירות ניהול תיק השקעות דורש לרוב שיהיה ברשותכם סכום של מאות אלפי שקלים, לכל הפחות (הסכום משתנה מבית השקעות אחד לשני).

מי מורשה לנהל תיקי השקעות?

ניהול תיקי השקעות הוא תחום שמוסדר על ידי המדינה ומפוקח על ידי הרשות לניירות ערך. בעלי מקצוע בתחום זה, מחויבים ברישיון מתאים, אותו הם מקבלים אחרי עמידה בבחינות. 

מנהל תיקי השקעות, עוסק רק בניהול התיקים ובביצוע פעולות בהם, כשהנכסים עצמם נשארים בבעלות הלקוחות באופן מלא. כמו כן, מנהל תיק ההשקעות אינו רשאי למשוך או להפקיד כספים בחשבונכם.

מה ההבדל בין מנהל השקעות לבין יועץ השקעות?

מלבד המקצוע "מנהל תיקי השקעות", יש בשוק הפיננסים גם מקצוע נפרד נוסף בשם "יועץ השקעות". גם יועץ השקעות מחויב בהוצאת רישיון ונמצא תחת פיקוח הרשות לניירות ערך, אבל ההבדל גדול – יועץ יכול רק לתת מידע והמלצות ולא לנהל את תיק ההשקעות בפועל. מנהל תיקי השקעות רשאי כמובן גם לייעץ ללקוחותיו לגבי ההשקעות, לצד הניהול שלהן בפועל.

איך בוחרים מנהלים לתיק ההשקעות?

ראשית, חשוב כמובן לבחור באדם או בחברה מורשים. שנית, כדאי לפגוש את נציגי החברה באופן אישי, להתרשם מהאמינות שלהם, ולוודא שאתם חשים אליהם חיבור אישי. מבחינה מקצועית – חשוב לבדוק את התשואות שהשיג בית ההשקעות ללקוחותיו בעבר, וזו אינדיקציה חשובה לגבי יכולותיו. שימו לב – חשוב לבדוק את התשואות הללו בטווח של 3-5 שנים. כמו כן, אם משווים בין בתי השקעות שונים, יש לקחת בחשבון את רמת הסיכון של ההשקעות שביחס אליהן משווים את התשואות. 

גורם נוסף חשוב לא פחות, הוא דמי הניהול. לעלויות הניהול של תיק השקעות יש השפעה רבה מאוד על הסכום שיישאר בכיסכם בסופו של דבר.

לפני הבחירה, כדאי גם לחשוב אם אתם מעוניינים לבחור בבית השקעות בוטיקי או בבית השקעות נרחב שמטפל בכמות גדולה מאוד של לקוחות. בית השקעות גדול, עשוי להיות בעל משאבים רבים יותר מאשר בית השקעות קטן. לעומת זאת, בית השקעות קטן, עשוי לספק יחס אישי יותר. כמו כן, סביר שמי שיטפל בתיק שלכם בפועל בבית השקעות בוטיקי, יהיה אחד מראשי החברה, ולא נציג זוטר יותר. 

פתיחת תיק השקעות – איך זה עובד?

פתיחת תיק השקעות באמצעות חברה תתחיל בפגישה עם הנציג בבית ההשקעות. בפגישה תמסרו את הפרטים האישיים הרלבנטיים, תסכמו נקודות מפתח כמו סכומי הכסף להשקעה, מדיניות ההשקעה הכוללת את רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת וכמובן, תקבלו החלטות מעשיות במה להשקיע וכמה. כמו כן, תסכמו מול החברה מהם דמי הניהול ותתנו לה את ייפוי הכוח הנדרשים. הרכב התיק ואופיו נקבעים בהתחלה, אך מטבע הדברים הם יכולים להשתנות עם הזמן, לאור תמורות בשוק, בהעדפות הלקוח או במצבו האישי. 

המאפיין המרכזי שקובע את אופיו של תיק השקעות, הוא רמת הסיכון שמוכנים בעליו לקחת. הרכב התיק יכול לנוע בין סולידי וזהיר מאוד, לבין הרפתקני ומסוכן. הכל, בכפוף למטרת ההשקעה, לצורכי הלקוח ולטווח ההשקעה. כמובן, אפשר לחלק את התיק למסלולים שונים – שחלקם בסיכון גבוה, וחלקם האחר בסיכון נמוך יותר.

איך ניתן לעקוב אחרי ניהול תיק השקעות? איך תדעו שבחרתם נכון? קודם כל, הפעולות שמבוצעות בתיק שלכם ומצבו, חייבים להיות גלויים עבורכם, ככל שתרצו.

חשוב לקחת בחשבון שהשקעות כאלה, נבחנות לאורך שנים ולא לפי הצלחה על בסיס יומי או אפילו חודשי. בכל מקרה, מומלץ לבדוק באופן יזום מדי תקופה, שהפעילות בתיק תואמת למאפיינים שעליהם סיכמתם עם מנהל התיק.

במקום תיק השקעות מנוהל אישית – קרן נאמנות

מלבד ניהול מותאם אישית של תיק ההשקעות, חשוב להכיר אפשרות נוספת להשקעות שלכם – ניהול תיק השקעות דרך קרן נאמנות. קרן נאמנות מבוססת על ניהול השקעה משותפת בניירות ערך, על פי מדיניות השקעה משותפת, שנקבעה מראש. 

באפשרות זו קיים מעט מקום לבחירה אישית של הלקוח ושל מנהל התיק, אך ישנו פיזור סיכונים בהשקעות בתוך קרן הנאמנות עצמה. ניהול תיק ההשקעות דרך קרן נאמנות נפוץ למדי, במיוחד אצל משקיעים פרטיים קטנים ובינוניים.

 

 

השקעה

מעוניין לשמוע עוד על תיקי השקעות?

השאר פרטים ואנו נדאג לתאם את הפגישה

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן