מגזין פיננסי

מדד S&P500 בכותרות – האם כדאי להסיט אליו השקעות?

מדד S&P500 בכותרות – האם כדאי להסיט אליו השקעות?

בחודשים האחרונים, נפתח פער משמעותי בין הביצועים של הבורסה בישראל, לבין הבורסות בארצות הברית. כתוצאה מכך, מי שהשקיעו את כספם במסלולים שצמודים למדד S&P500, אשר זוכים לפופולאריות הולכת וגדלה, רשמו תשואות גבוהות במיוחד לעומת מי שהמשיכו להשקיע במסלולים המקובלים יותר, אשר חשופים בחלקם (30-50%), לשוק הישראלי.

"לא מעט לקוחות פנו אלינו בתקופה האחרונה כדי להתייעץ איתנו אם נכון לעשות שינוי ולהסיט כספים למסלול שצמוד כולו לארה"ב", אומר אסף גרידיש, סמנכ"ל ב"בנצ'מרק שירותים פיננסיים".

כדי לקבל את ההחלטה, ראשית, אומר גרידיש, חשוב להבין אם מדובר בהשקעות לטווח ארוך, של עשרות שנים, או לטווחים קצרים יותר. "בהשקעות לפנסיה לטווחים ארוכים מאוד, אין סיבה להתייחס לתנודות כאלה או אחרות, ויש לקבל החלטות על-פי פרמטרים קבועים. להיצמדות למדדים בצורה פסיבית, ולהגדלת החשיפה לחו"ל, יש יתרונות, אבל גם חסרונות – והבחירה איזה חלק מההשקעות להקצות למסלולים כאלה, צריכה להיעשות בהתאם לאסטרטגיה הכוללת של כלל תיק החסכונות", הוא אומר.

ומה לגבי השקעות לטווח קצר בינוני? 

"פה יש חשיבות גדולה לתזמון," אומר גרידיש, "צריך לקחת בחשבון כמה דברים: ראשית, אחרי העליות הגדולות של השנה האחרונה, בשיעור של 20%-30%, יכול להיות שמי שייכנסו עכשיו, כבר פספסו את המומנטום. שנית, חשוב להבין, שלמרות שיש 500 מניות במדד S&P500, העליות בו נרשמו בעיקר בזכות קפיצה משמעותית בכמה מניות בודדות, בין השאר בגלל התקווה שמהפכת ה-AI תזניק את הרווחים שלהן. הקפיציה של החברות האלה, שהבולטת שבהן היא חברת השבבים אנבידיה, הגדילה את המשקל של המניות הללו בתוך המדד. יש לקחת בחשבון שההשפעה של הזינוק שלהן לא מבוטלת. לניהול אקטיבי, שבו קונים ומוכרים מניות ולא נצמדים למדד, יכול להיות יתרון גדול בשוק כזה. ניהול אקטיבי מאפשר, למשל, למכור מניות אם חושבים שהן התנפחו יתר על המידה והגיעו לשיא. כמובן, אי אפשר לדעת מה יקרה בעתיד, אבל זה בהחלט תסריט סביר".

נקודה נוספת שחשוב לקחת בחשבון, מוסיף גרידיש, היא החשיפה הדולרית: "חלק מביצועי היתר של המדד, נובעים מהיחלשות השקל. גם בהקשר הזה, אי אפשר לדעת מה תהיה התמונה בעתיד, אבל יש לזכור שהתחזקות של השקל, תשחוק את הרווחים שנובעים מהשקעה שצמודה לדולר".

בסופו של דבר, מסכם גרידיש, להשקעה של חלק מתיק הנכסים במסלול שצמוד למדד בארה"ב, יש בהחלט יתרונות שכדאי לשקול, ובהתאם לתיק הנכסים הכללי – לבחון איזה חלק להקצות להם – "אבל את ההחלטה בעניין, מומלץ לקבל לפי כלל הפרמטרים ושיקול דעת מקצועי שבוחן את התמונה הגדולה, ולא לפי ביצועים נקודתיים של מדד כזה או אחר, בטווח של כמה חודשים".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן