מגזין פיננסי

קרנות פרייבט אקוויטי – למי כדאי להשקיע בהן?

קרנות פרייבט אקוויטי – למי כדאי להשקיע בהן?

אחד ממסלולי ההשקעה היוקרתיים ביותר שקיימים – הוא השקעה באמצעות קרנות "פרייבט אקוויטי". קרנות מסוג זה קיימות כבר מאמצע המאה ה-20, ופועלות בכל רחבי העולם וגם כאן בישראל.

"הרעיון שעומד מאחורי הקרנות הללו הוא להתמחות בתחום השקעות ספציפי ולייצר בו תשואה גבוהה עם מתאם נמוך לשווקי ההון", מסביר רואי שוקרון, מנכ"ל בנצ'מרק שירותים פיננסיים, "את הקרנות הללו מקימות בד"כ קבוצות מנהלים שיש להן התמחות ממוקדת בענף מסוים – כמו מגזר בתחום הנדל"ן, ההייטק, התעשייה, השקעה בחברות במצוקה וכו'.

יש גם קרנות מפוזרות יותר – למשל כאלה שמשקיעות בקרנות אחרות, או 'קרנות סקנדרי' שקונות חלקים מהשקעה שביצעו משקיעים אחרים בקרנות. בשלב הראשון, המנהלים מגייסים ממשקיעים מוסדיים ופרטיים כסף.

בשלב השני, הם משקיעים אותו בד"כ לטווח של 6-10 שנים. בשלב האחרון המטרה היא לבצע אקזיט, ולהחזיר את ההשקעה למשקיעים בצירוף הרווחים".

מה המעמד המשפטי של הקרנות הללו?

"מדובר בקרנות לא סחירות – שאי אפשר להשקיע בהן דרך הבורסה. אלו קרנות פרטיות ולא ציבוריות.

המנהלים שלהן מוגדרים במעמד של 'שותפות כללית'  (General  Partner) והמשקיעים מקבלים מעמד של 'משקיעים מוגבלים' "(Limited Partner).

מהם יתרונות ההשקעה בקרנות פרייבט אקוויטי?

"הדבר החשוב מכל הוא האפשרות לתשואה גבוהה (לא מובטחת כמובן) – דו ספרתית גבוהה.

בנוסף לכך, מאחר שהן לא משקיעות ישירות במניות ואג"ח, הקורלציה של התשואה שהן משיגות לביצועים של הבורסה נמוכה – מה שאמור לאפשר להן לנסות לייצר אפשרות תשואה גם בתקופה של ירידות בשווקים, השקעה בקרנות מסוג זה מאפשרת השקעה 'טהורה' בפרויקט/חברה במטרה להניב את התשואה המקסימלית בהתאם לביצועים – וללא השפעה עקיפה של גורמים אחרים שמשפיעים על מחירי נכסים שנסחרים בבורסה". 

ומהם החסרונות?

"כדי לייצר את התשואה, בוחרות הקרנות בד"כ במדיניות השקעה אגרסיבית, שחשופה מטבע הדברים לסיכונים.

בנוסף, מאחר שהן פרטיות, אין עליהן רגולציה הדוקה, והמידע הגלוי על המדיניות והביצועים שלהן מועט.

כמו כן, ההשקעה בהן לא נזילה.

יש קרנות שמחלקות סכומים מסוימים גם במהלך חיי ההשקעה, אבל בד"כ צריך להמתין עד לסוף חיי הקרן כדי לקבל את הכסף בחזרה.

אלמנט מרכזי הוא דמי הניהול הגבוהים שגובים מנהלי הקרן. אלו מורכבים מדמי כניסה (acquisition fee) של כ-1%, מדמי ניהול שנתיים של 1%-2% ומדמי הצלחה (success fee) – שגוזרים לכיס המנהלים בד"כ כ-20% מהרווחים החל מסכום מסוים וגם יותר .

את דמי הניהול הגבוהים האלה שווה לשלם רק אם הקרן אכן הפגינה ביצועים טובים במיוחד, וזה כמובן מידע שיודעים רק בדיעבד".

קרן פרייבט אקוויטי

 

למי אתם ממליצים להשקיע בקרנות פרייבט אקוויטי?

"בד"כ, ההשקעה הזו מתאימה למשקיעים שיש להם הון נזיל של כמה עשרות מיליוני שקלים. במקרה כזה, אפשר להקצות חלק ממנו להשקעה בקרנות שכאלו.

חשוב לנו להדגיש, שזו השקעה מורכבת אשר לא כדאי לבצע לבד, אלא בעזרת אנשי מקצוע שזו ההתמחות שלהם. 

ראשית, חשוב כמובן לוודא שההשקעה נעשית כחלק מתכנון אסטרטגי כולל שלוקח בחשבון את כלל השיקולים הפיננסיים האישיים ובונה משקולות ואיזונים נכונים בין ההשקעות השונות.

כמו כן, מאחר שיש הרבה מאוד קרנות, ומאחר שהן לא שקופות – יש חשיבות רבה לבחירה נכונה של הקרן.

אנשי המקצוע אצלנו בחברה עוקבים אחר מנהלי הקרנות ובוחנים את הרקורד ואת הביצועים שלהם לעומק, כדי לסייע ללקוחות שלנו לבחור את הבחירות הטובות ביותר, ולבצע מעקב שוטף אחר המתרחש בקרנות. 

כשבוחרים קרן, יש גם לקחת בחשבון גם שיקולים כמו חשיפה לתשלומי מיסים, צורך בנזילות ועוד – ולכן יש חשיבות לשירות המקיף שאנו מספקים, בו מעורבות כלל המחלקות בחברה.

מאחר שאנחנו מטפלים בלקוחות רבים, יש לנו גם אפשרות לשפר את התנאים שמקבלים הלקוחות, בהשוואה לתנאים שמקבלים לקוחות שפונים לקרן ישירות".

גם למי שמחזיק בסכומים קטנים יותר להשקעה יש אפשרות להיחשף לקרנות מסוג זה?

"כן. יש מסלולי השקעה בקופות גמל ובקרנות השתלמות, שיש להם חשיפה גבוהה יחסית לקרנות מסוג זה. המידע הזה לא חשוף בד"כ למשקיע חיצוני, שלא יודע בדיוק מה ההרכב של החלק הלא סחיר במסלול שבחר.

לנו יש גישה למידע כזה, ואנחנו יכולים לבנות מסלולי השקעה דרך מכשירי השקעה קלאסיים, שמייצגים חשיפה גבוהה לקרנות פרייבט אקוויטי. במסלול זה גם נשמרת הנזילות".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן