מגזין פיננסי

מינוף יתר

מינוף יתר

כשהשווקים יורדים – הסכנות של מינוף יתר מתגלות

למשקיע האגדי, וורן באפט, מיוחסת האמרה: "כשיש גאות אין בעיה ללכת לים, רק כשמגיע השפל רואים מי שוחה בעירום". בימים אלה, לאחר תקופה ממושכת של ירידות בשווקים, ניתן לראות שוב, שבאפט, כמו במקרים רבים, צודק. 

הירידות משפיעות כמובן על כלל המשקיעים, אבל יש מי שנפגע במיוחד – כאלה שהפוזיציה שלהם בשווקים נשענה על מינוף גבוה. "לאחר משבר 2008, ועד לפני כשנה, הריביות היו נמוכות מאוד, סביב האפס.

המחיר הזול של הכסף פיתה רבים למנף את ההשקעות שלהם, זה נכון גם לטייקונים ואנשי עסקים, אבל גם לאנשים פרטיים", מסביר אסף גרידיש, סמנכ"ל חיסכון ארוך טווח בבנצ'מרק, "ניקח לדוגמה אדם שהיה יכול לקחת הלוואה על חשבון קרן השתלמות בריבית כמעט אפסית, להשקיע אותו באחד המוצרים בשוק, ולקבל 5-7% תשואה. לכאורה, אין סיבה שלא לעשות את זה".

אז היכן הבעיה?

"השקעות במינוף יכולות בהחלט להיות חלק מההתנהלות הפיננסית, אבל צריך לעשות אותן כחלק מתוכנית כללית שיש בה איזונים. צריך לזכור – תמיד, אחרי גל גאות בשווקים, מגיע מתישהו גם השפל. אנחנו פוגשים עכשיו לא מעט אנשים שלקחו סיכונים גבוהים מדי עבורם, ולא לקחו בחשבון מה יקרה כשהריביות יעלו.

זה מייקר את ההחזר השוטף, מקשה על מחזור ההלוואות וגם פוגע בערך הנכסים. התוצאה היא לא רק הפסדים על הנייר, אלא גם פגיעה תזרימית ממשית שעלולה לגרום למצוקה מיידית אצל המשקיעים". 

ומה אתם מייעצים למשקיעים?

"מי שביצע מראש תכנון פיננסי מושכל ויכול לעמוד בסיכון ולספוג את ההפסדים וערוך תזרימית, צריך פשוט להמתין לתקופה טובה יותר. אפשר אפילו לנצל את המצב בשווקים כרגע כדי להתחיל לחפש הזדמנויות טובות. לגבי מי שנקלע למצוקה, חשוב לפעול בקור רוח, לקבל עזרה ממומחים פיננסים, אנשי מקצוע בתחום, ולהחליט ביחד כיצד לבצע תכנון מחודש של ההשקעות. מאלו כדאי לצאת, איפה להישאר, לאן להיכנס וכו'".

ומה הלקחים לעתיד?

"ראשית, חשוב להדגיש שוב שגם כשהשווקים בעליות, והריביות נמוכות, צריך לבנות את תיק ההשקעות בהתאמה לסיכון שאתה מוכן לקחת, תוך הכנה לימים טובים פחות. לייצר תיק מאוזן, עם משקולות, ויחסי מינוף הגיוניים.

חוץ מזה, אני חושב שהמצב נוכחי מלמד אותנו לקח חשוב בהקשר של השקעות אלטרנטיביות שהיו באזז-וורד מאוד פופולרי. בחלק מהמקרים, אנשים השתמשו במינוף כדי להיכנס להשקעות אלטרנטיביות שיש בהן סיכון גדול במיוחד מאחר שאין עליהן פיקוח רגולטורי.

בחלק מהמקרים האלה, יש השקעות שירדו לחלוטין לטמיון, למשל השקעות קריפטו או עסקאות נדל"ן במקומות אקזוטיים. להבדיל ממשבר הסאב פריים ב-2008, המשבר הנוכחי לא נראה כרגע כבנקאי. לאחר המשבר הקודם הרגולטורים הכריחו את הבנקים לעבור שינויים מרחיקי לכת בנושאי הלימות הון וכו', ונראה כי הפעם הם ערוכים.

כרגע, נראה שהמשבר הנוכחי יפגע יותר בהשקעות ובקרנות חוץ בנקאיות, לא מפוקחות. אני מעריך שנראה שם עוד הרבה מחיקות והפסדים בעתיד הקרוב. זה כמובן לא פוסל את התחום כולו, אבל חשוב להבין את הסכנות שיש בו, ואת ההבדל הגדול בין השקעה בניירות ערך, של חברות מפוקחות, שהמסחר בהן מבוסס ידע, לבין השקעות שמטבען הן פחות שקופות, וגם אי אפשר לצאת מהן כשרוצים ולחתוך הפסדים כשרוצים. 

לסיכום – משקיע שנחשף בשיעורים מתאימים ובצורה מתאימה לנכסים בלתי סחירים, לאחר תהליך של תכנון וניהול סיכונים מותאמים אישית, יוכל להתמודד עם התקופה, אדם שהשקיע במשקולות לא פרופורציונליות במוצרים בעלי נזילות ושקיפות מאוד נמוכה וגרוע מכך, לעיתים גם מתוך כספים ממונפים דרך מוצרים בשוק ההון (קרן השתלמות, פוליסת חיסכון), צפוי לתקופה מאוד מאתגרת.

המלצתנו לכל אחד מסוגי המשקיעים שהוזכרו כאן: אנא התייעצו עם המתכנן הפיננסי שלכם ו/או אנשי המקצוע המתאימים כדי להגיב לשינויים הקיימים ולהתאים את הפתרונות אל הצרכים האישיים שלכם".

*תוכן זה מונגש כמידע, אין באמור לשמש כייעוץ מס אישי, מומלץ לכל אדם להתייעץ בצורה פרטנית עם רואה חשבון/יועץ מס מורשה.

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן