מגזין פיננסי

ניהול השקעות – איך בתכנון פשוט ויעיל אפשר לחסוך מאות אלפי שקלים

ניהול השקעות

 

ניהול השקעות הוא אתגר מורכב – ולעתים, תשומת לב לפרטים קטנים, עשויה להתגלות כבעלת חשיבות רבה. החלטות קטנות שאנחנו מקבלים, לעתים רק בשל חוסר מודעות לחשיבותן, עלולות לצמצם באופן משמעותי את היקף הכנסים שנצבור בטווח הארוך.

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר שמשקיעים עושים, היא התעלמות מהיתרונות הרבים הגלומים במוצרי השקעה, המאפשרים לדחות את המס שהמשקיע מחויב לשלם.

רואי שוקרון, מנכ"ל בנצ'מרק פיננסים, מסביר: "בישראל קיים מס רווחי הון של 15-25%. במסלולי השקעה רבים ופופולריים, במקרים רבים תשלום המס הוא מידי ומנוכה במקור – למשל בעת קבלת דיבידנדים ממניות או קופונים של אגרות חוב. במקרים אחרים מתבצעים במהלך השנה שינויים ומכירות, שיוצרים אירועי מס. לעומת זאת, קיימים מוצרים שבהם ניתן לדחות את אירוע המס. כלומר, אין מחויבות לשלם את המס באופן מידי, ואפשר לדחות את התשלום למועד הפדיון, שיכול להגיע גם אחרי עשרות שנים.

היתרון שבדחיית תשלום המס, מסביר שוקרון, יכול להיות גדול מאוד, בטווח הארוך: "הסכום שנשאר בתיק, למרות שהוא בפועל שייך כבר לממשלה, ממשיך להניב תשואה. בגלל אפקט הריבית-דריבית, שאלברט איינשטיין כינה בזמנו 'הכוח השמיני בטבע', לאורך שנים, גם סכום קטן יכול לגדול באופן משמעותי ולהגיע לאחר כמה עשרות שנים להיקף גדול מאוד. מאחר שתוחלת החיים כיום ארוכה ביותר, חיסכון קטן בגיל צעיר יכול לייצר לנו חיסכון חשוב מאוד לגילי הפרישה".

אילו מוצרים כאלה קיימים?

"יש מבחר מוצרי השקעה שיכולים להתאים. ניקח לדוגמה קרן השקעה בסיסית שעוקבת אחר המדד המוביל בוול סטריט. ניתן לבחור בקרן שמחלקת דיבידנדים בכל שנה, ואז מתקיים אירוע מס בזמן חלוקת הדיבידנד. לעומת זאת, אפשר לבחור בקרן שלא מחלקת דיבידנד כלל. בקרן כזו, לא נוצר אירוע מס, והתשלום עליו בגין הרווחים נדחה לעתיד. מוצרים נוספים שיכולים להתאים הם פוליסות החיסכון של חברות הביטוח או קופות גמל בהן ניתן לנצל הטבה שנקראת תיקון 190".

"בכל שבוע", מספר שוקרון, "אנחנו בוחנים עשרות תיקים של לקוחות שמגיעים אלינו לתכנון פיננסי. אנו רואים שבמקרים רבים מאוד, התיק לא מותאם לצרכים של הלקוח בצורה הטובה ביותר. השיקול המרכזי הוא הצורך בתזרים מזומנים. לכל מי שלא זקוק להכנסה שוטפת מהתיק, לשימוש מידי לצורכי הוצאה, עדיף לבחור במוצרים דוחי מס. גם למי שזקוק לתזרים, כדאי לבדוק אם יש אלטרנטיבות טובות יותר עבורו.

התאמות קלות, כמו בחירת קרן צוברת שדוחה את תשלום המס למשקיע שאיננו זקוק לתזרים, יכולות להיות שוות לפעמים לחיסכון עתידי של מיליוני שקלים". 

"בוא ניקח דוגמה: נתייחס לחיסכון של מיליון שקל ונניח לצורכי החישוב שהוא משיג תשואה של 10% בשנה. אחרי שנה יש לחוסך מיליון שקל ועוד רווח של 100 אלף שקל. אם הוא מממש את כל הרווחים ומשלם 25% מס, יהיו לו מיליון ועוד 75 אלף שקלים בתחילת השנה הבאה. אם הוא לא משלם מס, יהיו לו 1.1 מיליון. על ה-25 אלף שקלים האלה, הוא ירוויח אחרי שנה עוד 2,500 שקל. אחרי כמה עשרות שנים, זה מצטבר למאות אלפי שקלים. גם כשהחוסך יממש את הכספים הללו וישלם עליהם מס, עדיין הסכום הנקי שיישאר לו בכיס יהיה גדול יותר באופן משמעותי. גם את המשקיע מממש רק חלק מרווחיו, הפערים עדיין יהיו דרמטיים. אפשר לחשוב על זה כמו על הלוואה שאנחנו מקבלים ממס הכנסה, בלי לשלם עליה ריבית. 

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן