מגזין פיננסי

תיאוריית השוק היעיל

תיאוריית השוק היעיל

תיאוריית השוק היעיל – האם השקעה פאסיבית במדדים באמת מנצחת כל השקעה אחרת?

אחת מהתאוריות המובילות בתחום שוק ההון נקראת "תיאוריית השוק היעיל" – ורבים מהלקוחות שמגיעים אלינו לתכנון פיננסי שואלים, מה אנחנו חושבים עליה. אז מה התשובה? בואו נבין תחילה מה טוענת התיאוריה.


התיאוריה גורסת כי לא ניתן לנהל בצורה אקטיבית לאורך זמן תיק השקעות, טוב יותר מהשוק עצמו. בטווח הארוך, מדדי השוק ינצחו את מנהלי השקעות, בוודאי כאשר לוקחים בחשבון את דמי הניהול שהמנהלים גובים תמורת עבודתם. מדוע זה קורה? מפני ששוק ההון פועל באופן יעיל: כל המידע פומבי, וחוכמת ההמונים שפועלת בו באופן טבעי, גדולה מזו של כל אדם ספציפי.

אחת מהטענות המרכזיות של חסידי תיאוריית השוק היעיל היא, שעדיף לוותר על כניסה לשווקים דרך מנהלים וגופים שגובים עמלות יקרות, ולקנות במקום זאת מדדים וקרנות, שעוקבים אחר השווקים ואשר העלות שלהם מבחינת דמי ניהול ודרישות מיסוי, נמוכות.

 

האם זה נכון בפועל? 

רואי שוקרון, מנכ"ל בנצ'מרק שירותים פיננסים, משיב: "כשמשווים בין האלטרנטיבות, השאלה היא באילו מועדים בודקים. לדוגמה, מינואר 2000 עד היום, קרנות ההשתלמות הכלליות הניבו תשואה גבוהה יותר ממדד S&P שמייצג את 500 החברות הגדולות בארה"ב, וזה בניגוד לתיאוריה וכל זאת תוך נקיטת סיכון נמוך בהרבה (ממוצע לאורך השנים של כ-30% חשיפה למניות) וללא חשיפה לשער הדולר או למס עיזבון אמריקאי.

זה נכון, גם כשמחשבים את עלויות דמי הניהול, וזאת עקב מה שקרה בתקופה הזו לשערי המטבע.  לדוגמה, אם ביצענו רכישה של קרן זרה העוקבת אחר S&P ב-2000, במשך השנים חל פיחות של כ-16% הדולר מול השקל, גבוה יותר מפער דמי הניהול אל מול הקרנות הכלליות.  אגב, אם קונים קרן עם גידור מטבע, דמי הניהול יהיו אף יקרים יותר משל קרנות ההשתלמות.

 

ביצועי מדד S&P  כולל התחשבות בהשקעה מחדש של כל דיבידנד שחולק (re-invest) מינואר 2000 ועד היום: 

תיאוריית השוק היעיל

ביצועי קרנות השתלמות כלליות של חברות הביטוח בתקופה

תיאוריית השוק היעיל
  • הקרנות המוצגות הן אלו שיש נתונים לגביהן מתקופה זו ולא בהכרח המצטיינות

שער הדולר בשנים 2000-2022

שוק יעיל ומדדים
שוק יעיל ומדדים

למה זה קורה? התשובה מורכבת, אבל מנהלי ההשקעות מסבירים כי זו תוצאה של כמה גורמים: שילוב של השקעות אלטרנטיביות במוצרים לא סחירים כמו נדל"ן ותשתיות, אג"ח (יש מדדי אג"ח שהשיגו יותר מ-150% בתקופה הזאת), בחירה מושכלת של מוצרים בתוך מסלולים מוגדרים, פיזור בין אפיקי ההשקעה ופיזור גיאוגרפי.  

"אם ניקח מנהל השקעות דולריות במניות בארה״ב, ונשווה אותו למדד ה-S&P, כנראה שלאורך הזמן המדד ינצח", אומר שוקרון, "לעומת זאת, אם ניקח מנהל השקעות שיכול להשקיע גם בשווקים אחרים, שיכול להשתתף גם בהנפקות, ואשר יש לו יתרונות של גוף מוסדי, יש סיכוי טוב שמנהל ההשקעות ינצח, בעיקר בטווחי זמן קצרים. דבר זה תלוי מאוד בנתוני המאקרו – העובדות מראות שמשנת 2000 עד לשנת 2010, מנהלי ההשקעות הטובים ייצרו תשואות גבוהות משמעותית. לעומת זאת, בעשור שלאחר מכן, המדד ניצח, בעיקר מכיוון שמדובר בשנים של ריבית אפסית, ושל שוק שעלה כמעט כל הזמן. כרגע הריביות עולות והשווקים יורדים. אף אחד לא יודע, כמובן, כמה זמן זה יימשך, אבל אני בהחלט לא בטוח שמצב השוק בשנים הקרובות יהיה דומה לראלי הממושך שהיה בשוק האמריקני.

בגדול, אנחנו תומכים בתיאוריית השוק היעיל ובהשקעה דרך מדדים, אבל חשוב מאוד להשוות את המנהל הנכון למדד הנכון וזה חלק גדול מהעבודה שלנו בבנצמרק , להבין ולשקף את נקודות הייחוס הנכונות. לא ניתן להשוות מדד אמריקאי אל קרן כללית, היא הרבה יותר מפוזרת והרבה פחות מסוכנת, וכפי שראינו בטבלאות למעלה, גם השיגה תשואה לא פחות טובה. חכם יותר להשוות את  מדד ה- S&P למנהל תיקים דולריים".

 

ומה השורה התחתונה?

שוקרון: "תיאוריית השוק היעיל נכונה בהרבה מובנים, אך לא מומלץ לנקוט בגישה של מעקב אחרי מדדים בצורה עיוורת לחלוטין. יההי נכון יותר להשתמש בה עבור מהכסף שמושקע בטווח ארוך מאוד, כמובן  שלא מומלץ להשקיע את רוב או  כל הכסף במניות בארה"ב או בכל שוק אחר. צריך לפזר אותו. ביחס לחלק שכן מושקע כך, אפשר להחליט לוותר על ניהול אקטיבי ולהיצמד למדדים בהשקעות לטווח של 20-30 שנה. בהשקעות בטווח קצר יותר, המצב שונה. יש שונות גדולה מאוד בביצועים של סקטורים שונים. למשך תקופה ארוכה זה יגיע כנראה לממוצע, אבל בהשקעות קצרות יותר – זה מסוכן מדי. 

מה שרצוי  לעשות, וזו המהות האמיתית של  העבודה שלנו כמתכננים פיננסים, זה להגדיר את התהליכים הפיננסיים של הלקוחות, את טווחי ההשקעה, הפיזור הגיאוגרפי והמטבעי – ולאחר מכן ניתן  להחליט באיזה חלק של תיק ההשקעות להיצמד לתיאוריית השוק היעיל ובאיזה חלק מתוך התיק להעדיף ניהול פעיל. זו תורה שלמה, ונחוץ איש מקצוע שילווה אתכם כדי לעשות זאת בצורה הנכונה והמתאימה עבורכם ולא פחות חשוב מכך, ידאג לשנות ולעדכן בהתאם לשינויים בשוק".

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן